Archiwum aktualności

Mikołajki na WTZ połączone z życzeniami świątecznymi

„Niech gwiazdka Betlejemska przyniesie Wam wiele szczęścia, zdrowia i miłości.” „Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam dużo uśmiechu i wspaniałego czasu w gronie najbliższych.”

„Niech Nowy Rok przyniesie Wam wiele sukcesów, zdrowia i spełnienia najskrytszych pragnień.” „Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2024 Roku!

Życzy Kierownik WTZ Brzeg Magdalena Kłoda wraz z kadrą i uczestnikami.

Mikołajkowe Igrzyska Bez Barier

Ponad 400 osób z niepełnosprawnościami bawiło się podczas Mikołajkowych Igrzysk “Bez Barier” w Dobrzeniu Wielkim. Tym bardziej wyjątkowych, że jubileuszowych, bo była to XX edycja imprezy. Z wielką chęcią wzięliśmy w nich udział i jak co roku było wspaniale i wyjątkowo.

Rozświetlenie Lubszy

02 grudnia wzięliśmy udział w jarmarku Bożonarodzeniowym w Lubszy, gdzie odbyło się uroczyste rozświetlenie Lubszy oraz zabawa świąteczna.

Świąteczna impreza rozpoczęła się na parkingu w Lubszy. Rozświetlenie choinki zaplanowano na uroczyste przedsięwzięcie, a w tzw. międzyczasie na uczestników czekały świąteczne atrakcje.

Warto zobaczyć fotorelację na :

Empatia ważna sprawa

30 października skorzystaliśmy z zaproszenia Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Brzegu, która zorganizowała specjalnie dla nas zajęcia o empatii. Bardzo się cieszymy, że tak ważne staje się odpowiednie podejście do drugiego człowieka, że młodzi ludzie chcą się nauczyć jak budować swoje charaktery wobec tak potrzebnej empatii.

Wyjazd integracyjny na Ranczo Mały Kaprysek

06 października udaliśmy się na Ranczo Mały Kaprysek w Mościcku.

Ranczo dysponuje całkiem sporą salą zabaw, ogrzewaną kominkiem, z toaletą i niedużym zapleczem kuchennym. To tutaj (i na terenie zewnętrznym).Ranczo zajmuje ogromny teren, co prawda tuż przy głównej drodze, choć wejście znajduje się z tyłu, z polnej drogi. Tutaj swoje miejsce na ziemi odnalazła bardzo duża liczba zwierząt, nie tylko konie. Można tu znaleźć strusie, kangury, świnki wietnamskie, króliki, koty, psy, owce i inne. A Ci spostrzegawczy wypatrzą tu także żyrafę czy goryla.

Wyjazd do lasu – Narok 2023

Silwoterapia to rodzaj terapii poprzez kontakt z przyrodą, wycieczki, spacery, obserwację środowiska, czerpanie energii z otaczającej natury. Nasz wyjazd do lasu 28 września to strzał w 10.

Dziękujemy Pani Leśnik z Nadleśnictwa Narok za pogadankę tematyczną o lesie i zwierzętach oraz o zasadach zachowania się w domu zwierząt.

Dziękujemy Panu Andrzejowi za gościnę i pomoc.

Nasz Mundial 2023

Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych “Pomóżmy Im” zorganizowało imprezę pn.: “Nasz Mundial – Turniej Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych”, która odbyła się 27 września br. na Stadionie Miejskim w Lewinie Brzeskim.

Zadanie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON oraz Fundację GÓRAŻDŻE – Aktywni w Regionie. Patronat honorowy nad imprezą obejmie Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara.

W zmaganiach sportowych udział wzięło 15 sześcioosobowych drużyn z terenu województwa opolskiego. Grupą docelową projektu jest niepełnosprawna młodzież ze szkół integracyjnych i specjalnych, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz podopieczni Domów Pomocy Społecznej.

Gratulujemy naszej reprezentacji za wspaniałą grę i zachowanie. Brawa dla trenera Pana Dawida.

Budujemy swoje relacje

12 września na WTZ Jędrzejów spotkała się nasza warsztatowa brać, aby razem spędzić czas, aby razem się pośmiać, pobawić i wymienić swoje doświadczenia. Uczestnicy i kadra z WTZ Brzeg, Lewin Brzeski oraz Jędrzejów w pięknych okolicznościach przyrody spędzili bardzo aktywnie dzień na świeżym powietrzu.

Integracyjne spotkanie WTZ z Powiatu Brzeskiego

W dniu 06 września na brzeskiej Marinie odbyło się spotkanie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzegu, Jędrzejowa i Lewina Brzeskiego.

Rejs po Odrze, piękna przyroda, poczęstunek, ale przede wszystkim uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej mieli okazję zmierzyć się z wieloma konkurencjami sportowymi, spróbować swoich sił w grach zespołowych, a wszystko to dzięki współpracy kadry WTZ z powiatu brzeskiego. Spotkanie miało na celu zintegrować grupy, kształtować postawy tolerancji i wrażliwości. Wywołać uśmiech na twarzach i dać możliwość wymiany doświadczenia i spostrzeżeń. Dziękuję kierowniczkom placówek za obecność i rewelacyjną zabawę.

Na szczególne uznanie zasługuje zaangażowanie wolontariuszy z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu, którzy dziś udowodnili, że można się bawić bez żadnych barier. Dziękujemy im za to, a nauczycielom i rodzicom szczerze gratulujemy.

W spotkaniu wzięli udział Starosta Jacek Monkiewicz i Wicestarosta Ewa Smolińska, którzy wręczyli słodkie upominki w imieniu całego Zarządu Powiatu Brzeskiego, jak również Pani Dorota Puszczewicz Dyrektor PCPR Brzeg spędziła mile z nami czas.

Pomagamy zwierzakom

Realizacja porozumienia na prace społeczne, w brzeskim schronisku “Przytul Psisko”.

Warto pomagać. Otwierać swoje serce na potrzeby Świata.

Gród Rycerski w Byczynie

28 czerwca udaliśmy się do Grodu Rycerskiego w Byczynie w ramach działań integracyjno społecznych jak również treningów motywujących uczestników w procesie terapeutycznym do aktywnego udziału w programie terapii.

Gród Rycerski w Byczynie to atrakcja, która powstała z inicjatywy gminy Byczyna i Opolskiego Bractwa Rycerskiego. Wcześniej obie instytucje współpracowały ze sobą przy okazji organizacji cyklicznych turniejów rycerskich, a następnie postanowiły stworzyć miejsce, w którym znajdą coś dla siebie i turyści i pasjonaci rycerstwa.

Obiekt został wybudowany na wzór wczesnośredniowiecznego grodu rycerskiego, w którym zobaczymy warownię, wieże strażnicze, zbrojownię, trybuny czy kuźnię.

W Grodzie Rycerskim dowiemy się, jak wyglądało życie i praca średniowiecznego rycerza i przyjrzymy się pracy dawnych rzemieślników, np. garncarzom, płatnerzom czy kowalom.

W Grodzie Rycerskim w Byczynie odbywają się Międzynarodowe Turnieje Rycerskie oraz towarzyszące im imprezy, na których zobaczymy m.in. pojedynki bractw rycerskich z różnych zakątków Europy.

06 czerwca 2023 Integracyjne spotkanie WTZ

06 czerwca 2023 roku zaprosiliśmy na integracyjne spotkanie nasze koleżanki i kolegów z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lewina Brzeskiego oraz Jędrzejowa. Wszyscy doskonale wiemy, że wszelka działalność integracyjna jest niezwykle istotna, ponieważ ma wpływ na zwiększenie poczucia własnej wartości osób z niepełnosprawnością oraz zwiększa jej subiektywne poczucie bycia akceptowanym i szanowanym człowiekiem. Co więcej, sprawia, że osoba z niepełnosprawnością może przekonać się, że niepełnosprawność nie koniecznie musi być barierą, która uniemożliwia realizację celów, osoba taka doświadcza, że dzięki motywacji i zaangażowaniu może spełnić swoje marzenia. Nasza integracja opierała się na spotkaniu, wymianie zdań, rozmowie, wspólnej zabawie jak również razem zwiedziliśmy Zamek w Brzegu oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Dzięki gościnności Dyrektora Zamku Pana Dariusza Byczkowskiego cała grupa mogła podziwiać piękną sztukę z różnych epok wystawionych w naszym brzeskim muzeum. Panowie przewodnicy Marek i Michał opowiadali bardzo szczegółowo, rzeczowo i dokładnie historię zamku, pomieszczeń i rodu piastowskiego, zdradzając niektóre sekrety zamku i ich przodków. Bo zakończeniu zwiedzania udaliśmy się pieszo przez park na brzeską Marinę, gdzie wspólnie mogliśmy zjeść pyszny poczęstunek i na świeżym powietrzu wymienić swoje doświadczenia i wrażenia. Tak szeroko pojęta integracja osób z niepełnosprawnością ze środowiskiem lokalnym oraz między warsztatowym jest sposobem na promowanie równych szans w życiu społecznym, a także pozytywnego wizerunku naszej całej społeczności. Takie wspólne spotkania pozwalają na budowanie zaufania oraz tworzenie bezpiecznej atmosfery.

27 maja 2023 Dzień Rodziny

27 maja 2023 roku odbyło się spotkanie, poświęcony Rodzinie. Nasi kochani uczestnicy nie zawsze mają obok siebie Rodziców, z tego powodu organizujemy Dzień Rodziny. Dzięki temu wszyscy razem możemy miło i aktywnie spędzić czas. Przygotowane upominki dla rodziców, opiekunów wywołały uśmiech na twarzach i nawet zakręciła się łza w niejednym oku. Tak też stało się w tym roku. Zaprosiliśmy uczestników wraz z rodzicami, opiekunami do udziału w naszej “małej grze terenowej”, która polegała na wykonaniu siedmiu różnych zadań. Zadania były oceniane przez naszych wolontariuszy z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu, a ostateczne punkty przyznawała kierownik WTZ Brzeg Magdalena Kłoda. W szranki stanęło 17 drużyn, każda drużyna składała się z uczestnika WTZ Brzeg oraz rodzica lub opiekuna. Oczywiście wszyscy otrzymali nagrodę przekazaną przez DK Garden z Szydłowic. Uczniowie z ZSB wykazali się empatią i pomocną dłonią w ten ważny dzień, z pewnością jeszcze kiedyś będziemy chcieli by do nas przyszli. Nie zabrakło również tytułowej Zielonej Integracji, która skupiła przy sobie wiele osób mających chęć zaadoptowania, oddania zielonych roślin. Wymiany udały się w 100%, każda roślina znalazła nowy dom. Nad przebiegiem zielonej strefy czuwały panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu, które przeprowadziły również quiz wiedzy z różnych dziedzin wśród naszej społeczności. Zostaliśmy podzieleni na 7 drużyn, robiliśmy wszystko, aby zawsze odpowiedzieć na pytanie lub dokładnie wykonać zadanie. Nasze rękodzieło artystyczne pięknie prezentowało się w słoneczku, gdyż pogoda bardzo nam dopisała. Nagrodami za quiz okazały się smycze i medale z logiem naszej brzeskiej biblioteki. Wszyscy zaproszeni goście bardzo dobrze wiedzieli, że w trakcie naszego spotkania zbieramy karmę i pościel dla naszych podopiecznych w brzeskim schronisku “Przytul Psisko”.

Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą zabawę.

31 marca

Kiermasz Wielkanocny oraz podpisanie porozumienia o współpracy

Już 31 marca na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej odbył się Kiermasz pn.” Rękodzieło na każdą okazję”.

Razem dla bezdomnych zwierząt 🐶

Gmina Brzeg reprezentowana przez Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiak oraz Burmistrza Bartosza Kostrzewę, podpisała 31 marca 2023 roku porozumienie z Brzeskim Stowarzyszeniem Chorych na SM, reprezentowanym przez Kierownik WTZ Magdalenę Kłoda, w sprawie współpracy na rzecz Brzeskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt „Przytulisko Przytul Psisko”. Uczestnicy Terapii Zajęciowej będą mogli dzięki niemu realizować działania użyteczne społecznie, co przyniesie obopólne korzyści – zarówno dla zwierzaków, jak i podopiecznych Stowarzyszenia. Porozumienie podpisano w siedzibie organizacji.

Dodatkowo odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt z Brzeskiego Przytuliska.🐕🐩🦮🐈🐈‍⬛

21 marca

Wyjątkowy dzień. Światowy Dzień Zespołu Downa Dzień Wagarowicza Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową Międzynarodowy Dzień Lasów Światowy Dzień Poezji Międzynarodowy Dzień Geodety I co tu wybrać do świętowania? ? ? I przesyłamy buziaki dla każdego. I jeden buziak szczególnie wyjątkowy dla wyjątkowego kochanego naszego terapeuty Dawida, który dziś obchodzi urodziny – życzymy 100lat.

Wyjątkowy Dzień Kobiet.

Skorzystaliśmy z zaproszenia od Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu na wspaniały koncert pod nazwą “Piosenki dla Pań” w wykonaniu duetu Krystyny Frączyk i Henryki Żuratyńskiej.
Dziękujemy za miłą atmosferę i cudowny czas z muzyką.
Mogliśmy wysłuchać takich utworów jak: “Kawiarenki”, “Tyle słońca w całym mieście”, “Mały Książe”. Mężczyźni na warsztatach wykonali swój koncert dla nas obdarowując wszystkie Kobiety kwiatami. Dziękujemy.

Skip to content